Inštitút vydáva zhruba raz mesačne newsletter Novinky iEPD so správami z oblasti energeticky efektívnej a udržateľnej architektúry, zo života iEPD a s aktualitami členov. Môžete sa prihlásiť na jeho odber e-mailom alebo si ho pozrieť na tejto stránke.


Aktuálne vydanie:

iepd-logo

 Letný špeciál    2016  


Je obdobie prázdnin a mnohí z vás si užívajú zaslúženú dovolenku. Pre nás v iEPD je toto leto spojené s významnou udalosťou – po niekoľkých  rokoch sa nám podarilo pripraviť na distribúciu ďalšiu slovenskú verziu výpočtového programu PHPP. Predchádzajúca mala označenie PHPP 7, aktuálne je to PHPP 9.2.

PHPP 9.2 SK už v predaji

PHPP (v origináli Passivhaus Projektierungs-Paket alebo po anglicky Passive House Planning Package) je softvérový produkt Passivhaus Institutu z nemeckého Darmstadtu, vyvíjaný niekoľko desaťročí. Znalci problematiky potvrdia, že patrí k najlepším svojho druhu v oblasti energeticky efektívnych budov. Na rozdiel od iných však nie je „statický“ – teda taký, čo energetickú bilanciu dokončeného návrhu alebo existujúcej budovy iba spočíta.

S pomocou PHPP nemusí byť dosiahnutie energetickej triedy A1 či A0 strašiakom!

PHPP bol od začiatku určený a dodnes slúži prednostne ako pomôcka pri projektovaní pasívnych domov alebo podobných veľmi úsporných budov, teda ako nástroj na optimalizáciu návrhu počas fázy navrhovania.

Budova navrhnutá v súlade s platnou legislatívou sa parametrom pasívnych domov veľmi približuje (aj keď je to vyjadrené inou hodnotiacou veličinou). V týchto súvislostiach môže byť PHPP vítanou pomôcku aj pri navrhovaní budov podľa súčasnej normy. Mnohí z tých, ktorí si už PHPP kúpili a zvykli si s ním pracovať, sa novej vylepšenej a rozšírenej verzie v slovenčine dožadovali. Pre nich aj pre všetkých ostatných máme dobrú správu.

PHPP 9.2 SK si už môžete objednať pomocou formulára na stránkach iEPD. Do konca tohto roka platia pre starších i nových užívateľov veľmi výhodné uvádzacie ceny!

Špecializovaný seminár PHPP 9.2 a designPH (8. – 9. septembra)

Tento seminár je určený pre tých, čo program PHPP už poznajú a vedia, ako sa s ním pracuje. Ak túto podmienku spĺňate a chcete sa dozvedieť o množstve noviniek, ktoré v PHPP medzičasom pribudli (vrátane informácie o možnosti priameho prepojenia výpočtov s 3D-modelom v SketchUp-e prostredníctvom pluginu designPH), pozývame Vás na dvojdňový intenzívny seminár venovaný špeciálne PHPP 9.2 a jeho funkčnosti.

Za veľmi dôležitý považujeme fakt, že pomocou PHPP 9 dnes môžete spočítať aj energetickú bilanciu väčších obytných alebo nebytových budov.

PHPP poznáte už roky, ale o designPH ste ešte nepočuli? Nie je to prekvapujúce, pretože táto nadstavba programu SketchUp bola k dispozícii až s PHPP 8, súčasná vylepšená verzia je určená pre spoluprácu s PHPP 9. Viac o designPH nájdete na www.designph.org, tam si môžete stiahnuť aj jeho demoverziu na vyskúšanie

Na prvý špecializovaný seminár PHPP 9.2 a designPH, ktorý sa bude konať 8. – 9. septembra v Bratislave, sa môžete zaregistrovať tu.

PHPP 9.2 SK – príďte sa pozrieť, ako vám môže pomôcť

Pre tých, ktorí PHPP doposiaľ nepoznali, alebo si prácu s ním nikdy nevyskúšali, pripravujeme krátke dvojhodinové predstavenie funkčnosti tohto programu na báze tabuľkových procesorov (Excel) a spôsob jeho využitia v projekčnej praxi. O termínoch a mieste konania budeme informovať na našich stránkach. Určite sa neobmedzíme iba na Bratislavu!

Lepšie raz vidieť, ako desaťkrát počuť – ukážeme vám, aké jednoduché je optimalizovať návrh budovy v programe PHPP 9.2 SK. Ako prvé sa do programu zadajú geometrické parametre budovy a charakteristické údaje o skladbe obvodových stien a výplniach otvorov (okná, vstupné dvere). Po zvolení klimatických údajov zodpovedajúcich miestu výstavby a údajov o spôsobe využitia budovy či predpokladanom počte užívateľov program vypočíta mernú potrebu tepla na vykurovanie.

Na otázku Čo ak…? (dáme viac izolácie, iný typ okien alebo zvolíme iný spôsob ich inštalácie, iný zdroj tepla a pod.) je v PHPP po zmene príslušných parametrov odpoveď v podobe automaticky prepočítanej potreby tepla na vykurovanie k dispozícii prakticky okamžite. Potom je už na vašich znalostiach problematiky a kreativite, ako tento potenciál využijete. V každom prípade tu môžete riešiť problém v najširších súvislostiach a sami budete prekvapení, ako veľmi môžu zdanlivé nepodstatnosti ovplyvniť výsledné hodnoty.

Pomocou PHPP môžete oveľa jednoduchšie – a najmä včas – vďaka overenému a spoľahlivému výpočtu ovplyvniť vlastnosti budovy už v procese navrhovania.


Archív:

Novinky iEPD – júl 2016 (PHPP 9 SK)
Novinky iEPD – máj 2016
Novinky iEPD – marec 2016
Novinky iEPD – október 2015
Novinky iEPD – DPD 2015
Novinky iEPD – august 2015
Novinky iEPD – jún 2015
Novinky iEPD – apríl 2015
Novinky iEPD – marec 2015
Novinky iEPD – február 2015
Novinky iEPD – január 2015