Aj v tomto roku sme pokračovali v netradičnom formáte konferencie. Motívom bolo hľadanie cesty NASPÄŤ KU KOREŇOM. Podujatie moderovali Ľuba Šimkovicová a Palo Pokorný.

Program konferencie bol členený do troch blokov. V prvom bloku sme sa venovali etickým princípom v architektúre, sociálnemu a kultúrnemu aspektu bývania. K téme odzneli prezentácie a diskusia od Bjorna Kierulfa z ateliéru Createrra, ktorý nám svojimi „kontrolnými „otázkami na tému pasívnych domov doprial rannú rozcvičku. Svojím jednoznačným postojom k navrhovaniu pasívnych domov naznačil trend celej konferencie. Sviežo zapôsobili mladí architekti Ema Kiabová a Roman Ruhig, ako aj Lenka Borecká, ktorí nás nenechali na pochybách, že udržateľnosť je naprosto samozrejmá súčasť ich tvorby a pohľadu na architektúru.
Jan Stempel z českého ateliéru Stempel & Tesař architekti nás previedol svojou tvorbou. Obdivovali sme krásne a v mnohých pripadoch aj pasívne rodinné domy, ktoré nám prezentoval s ľahkosťou a vtipom, čo sa viditeľne prenáša aj do jeho jednotlivých, neopakovateľných stavieb.

Prekvapením bola prednáška Jozefa Pecha, popredného slovenského klimatológa, ktorý nám vecne a bez obálky ukázal, čo nás čaká, pokiaľ sa nám nepodarí znížiť emisie CO2 a teplota stúpne o ďalšie dva stupne.

Druhý blok otvoril Matija Bevk z famózneho slovinského ateliéru Bevk Perović Architekti, ukázal nám európsku triedu architektúry, ktorá však mala rezervy v udržateľných aspektoch. Svojou výnimočnosťou však  tento “nedostatok” prekonal.

Karol Machánek z Corwinu a Tomáš Šebo z ITB Development sa k téme zodpovedného dizajnu, ekonomika versus ekológia, postavili zodpovedne a svoje názory nám sprostredkovali veľmi úprimne a otvorene. Veríme, že toto sú developeri, ktorí posunú development do kategórie udržateľných stavieb, majú na to všetky predpoklady.

Tretí blok venovaný duelom s írečitým slovenským názvom Prekáračky sa už v minulom roku ukázal ako úspešný pokus a príležitosť ukázať, že vieme a chceme diskutovať.

Teraz sa na pódiu stretli dve dvojice. Prvá dvojica, Jan Řežáb z českej developerskej spoločnosti JRD Development a Boris Hrbáň z Imagine Development, nedávno nominovaní na CEZAAR 2018, si na pódiu príjemne podiskutovali o svojich projektoch, ktoré vynikali na strane českej spoločnosti pasívnym štandardom, čo je unikát aj v Čechách, kým prezentovaný projekt Hájpark od Borisa Hrbáňa očaril svojím výnimočným konceptom komunitného bývania a bohatou zeleňou.

Náš kolega z iEPD Michal Lešinský, PIO Keramoprojekt a Matej Grébert z Compass Architekti zabojovali o priazeň publika v téme kvalita vnútorného prostredia.

Sme presvedčení, ako bolo aj naznačené v úvode, že diskusie o súčasnej architektúre sú dôležitou súčasťou na ceste k udržateľnosti. 

 

 


PREZENTÁCIE

Bjorn Kierulf: Inside/outside pohľad na architektonickú scénu
Jozef Pecho: Prejavy a dôsledky zmeny klímy na Slovensku

Ema Kiabová- Roman Ruhig: 2021?
Lenka Borecká: Built to last
Karol Machánek: Naša cesta k A0
Tomáš Šebo: Zelená budova ako vedľajší produkt
Jan Řežáb: JRD – udržitelná budoucnost již dnes
Boris Hrbáň: Ako udržať udržateľnosť
Matej Grébert: CompassArchitekti

Michal Lešinský: Na kvalite nám záleží… Záleží?


 

 


PRÍPRAVA KONFERENCIE
Pavol Paňák, prof.Ing.arch., Slovenská komora architektov
Nora Vranová, Ing.arch., Slovenská komora architektov
Oľga Miháliková, Ing., Slovenská komora architektov
Ľubomír Závodný, Ing.arch., Architektonická kancelária Ľubomír Závodný
Ľubica Šimkovicová, Ing., Inštitút pre pasívne domy
Palo Pokorný, Ing.arch., Pokorny architekti

Úspory energie na prevádzku budov, ktorú so sebou prináša energetická efektívnosť je relevantný aj overiteľný fakt. Tému, ako prví, uchopili stavební inžinieri a zatiahli agendu udržateľnosti na územie, kam architekti nechcú vstúpiť. Tých zopár priekopníkov udržateľnej architektúry je často porovnávaných s profesionálmi, ktorí síce poskytujú klientovi estetický parameter, často však založený len na okamžitom zážitku. Súčasné požiadavky na budovy vyžadujú od architektov vystúpiť z komfortnej zóny a hľadať v nich novú inšpiráciu.


STRÁNKA KONFERENCIE 2018.IEPD.SK