Finále medzinárodného kola 14. ročníka študentskej súťaže ISOVER Multi-Comfort House Students Contest, ktoré tento rok prebehlo v Dubaji, už pozná svojich víťazov. 

Študentská súťaž pod záštitou divízie ISOVER koncernu Saint-Gobain vznikla už v roku 2004. Tohoročným zadaním študentskej súťaže bola vízia rozvoja komunity na okraji mestskej časti Cultural Village, ktorá predstavuje viacúčelovú oblasť pozdĺž pobrežia Dubajskej zátoky Al Jaddaf. Výzvou bolo horúce a vlhké podnebie Dubaja.

Zadanie:
Študenti mali nájsť riešenie, ako zosúladiť zníženie spotreby energie na chladenie a vetranie s požiadavkou na vytvorenie peknej a vysoko efektívnej konštrukcie budovy. Nesmeli však znížiť komfort rezidentov a mali navrhnúť optimálne prepojenie, vďaka ktorému by budova mala iba minimálny vplyv na okolité prostredie.

Súťaže sa zúčastnilo celkovo päťdesiat tímov súťažiacich študentov z 28 krajín, ktoré  prezentovali svoje projekty pred medzinárodnou porotou zloženou zo zástupcov mesta Dubaj, architektov a expertov. Slovensko v Dubaji reprezentovali tri tímy, ktoré sa v národnom kole súťaže umiestnili na prvých troch miestach. Študentov sprevádzal Vladimír Balent zo spoločnosti Saint-Gobain ISOVER a Jozef Kuráň z SvF KARCH STUBA. Prvé miesto porota udelila Vahinovi Parmanandovi a Mthokozisi Sibisimu z University of KwaZulu-Natal v Južnej Afrike. Na druhom mieste sa umiestnila Veronika Supruniuk z Brest State Governmental University v Bielorusku. Tretie miesto obsadili študenti z Nemecka – Tobias Bretz a Dill Khan z Hochschule Darmstadt. Tento rok boli udelené aj dve špeciálne ceny. Získali ich Alejandra González, Paulino Poveda a Santiago Rodríguez zo Španielska a Joanna Wnuczek z Poľska.

Študentskú cenu, najlepší projekt podľa zúčastnených študentov získali,  získali Lukáš Kopiar a Ľubomír Štulrajter z Katedry Architektúry SvF STU zo Slovenska a Alexey Kunko  z Národnej Technickej Univerzity v Bielorusku.

Blahoželáme !


Prečítajte si kompletnú správu o študentskej súťaži.