Rekonštrukcie a udržateľná architektúra- seminár v rámci Sústavného vzdelávania architektov SKA

Padajúca omietka, zvýšenie užívateľského komfortu či zníženie energetickej náročnosti prevádzky. Nech už je dôvod akýkoľvek, rekonštrukcie sú vždy aktuálnou témou.  V časoch, kedy sa veľa hovorí o klimatickej kríze a často sa skloňuje udržateľnosť sa ISOVER rozhodol poukázať na to, čo všetko treba brať v súčasnosti pri rekonštrukciách do úvahy.

Nový seminár s názvom „Rekonštrukcie a udržateľná architektúra“ je výsledkom tretieho ročníka spolupráce spoločnosti ISOVER a Slovenskej komory architektov a nadviazal na predchádzajúce úspešné semináre. V dvoch júnových termínoch v Žiline a v Bratislave hovorili tí najpovolanejší o tom, ako zdokonaliť to dobré a vybudovať ešte lepšie. Bez materiálov a riešení, ktoré kombinujú komfort a udržateľnosť, by to však nešlo. Ponuka výrobkov s environmentálnym vyhlásením o produkte, zber odrezkov polystyrénu a následná recyklácia či bohaté skúsenosti z početných referenčných stavieb utvrdzujú pozíciu divízie ISOVER ako zodpovedného partnera pre túto diskusiu.

O tom, akým novým výzvam dnes čelia architekti, projektanti, realizátori či dodávatelia materiálov pri rekonštrukciách hovoril na seminári architekt Iľja Skoček ml. Priblížil realizáciu premeny mestskej vily na sídlo právnickej osoby.

Stavebný sektor má veľký potenciál prispieť k ochrane životného prostredia. Záujem o trvalo udržateľné budovy rastie, o čom svedčí dopyt po stavebných ekologických certifikátoch. Dobrovoľne ťažšou cestou, certifikáciou LEED v4, sa rozhodli ísť v spoločnosti SALVIS pri rekonštrukcii Poštová offices v Žiline, ktorá ukázala dôležitosť simulácií pri rekonštrukcii. Klimatické údaje mesta a štatistika teplôt viedli k návrhu riešenia tienenia v átriu. Stromy so širokou korunou zas poslúžili na zatienenie obrovského parkoviska v exteriéri.

Nielen exteriér, aj interiér – jednotlivé certifikačné schémy prísne hľadia na kvalitu vnútorného prostredia. Ako pripomenul Marek Kremeň zo spoločnosti EXERGY, v interiéri je dvoj- až päťnásobne znečistenejší vzduch ako vonku. „Tým, že viac ako 90 % nášho života strávime v budovách, sa téma kvality vnútorného prostredia týka každého z nás,“ hovorí. K objektivizácii vedú merania, ktoré sú, napríklad, pri certifikácii WELL podmienkou. Pri rekonštrukcii budov má svoje miesto aj metóda EPC (Energy Performance contracting), ktorú predstavil Miloš Gajdoš z innogy. Pri správnej voľbe energetického riešenia môžu úspory dosiahnuť až 60 %.

Vladimír Balent na záver vysvetlil, ako ISOVER pomáha tvoriť prostredie pre každodenný život navrhovaním, výrobou a dodávaním materiálov a riešení, ktoré kombinujú komfort a udržateľnosť. „Naše riešenia sú o životnom komforte. Prísne dodržiavame vysoké štandardy v oblasti zdravia a bezpečnosti v celom dodávateľskom reťazci, prispievame k vzdelávaniu trhu a podporujeme zákazníkov v tom, aby ich projekty dosahovali čo najlepšie hodnotenie v rámci rôznych certifikačných schém,“ vysvetlil.

Seminár poukázal na aspekty, ktoré by pri rekonštrukciách v dnešnej dobe nemali byť zanedbané. Účastníci si z neho odniesli napríklad aj to, že mach na stene nie je len na okrasu. Tým, že uvoľňuje vlhkosť, prispieva k zdravšiemu vnútornému prostrediu, ktoré k téme „Rekonštrukcia a udržateľná architektúra“ neodmysliteľne patrí.