Zahraničné rezidenčné projekty v súčasnosti ponúkajú pridanú hodnotu v podobe zdravého prostredia pre život a pomáhajú svojmu imidžu certifikáciou. Slovenským developerom zatiaľ chýba odvaha.

 

„Za posledných desať rokov sa charakter rezidenčných projektov významne nezmenil. V porovnaní s Českom je ponuka progresívnych projektov u nás zanedbateľná,” hovorí analytik Robert Antl zo spoločnosti Nouvelle, ktorý od roku 2008 pracuje s dátami o rezidenčných projektoch na Slovensku. „Rezidenčnej výstavbe na Slovensku vo všeobecnosti chýba prvok výnimočnosti, využitie potenciálu lokality a progresívnych technológií. Stále staviame viac s dôrazom na kvantitu ako na kvalitu,” dodáva.

Aj na Slovensku však možno nájsť stavby, ktoré svojim obyvateľom neponúkajú len väčšiu metráž bytov, ale zameriavajú sa na zdravé prostredie, úsporu, šetrnosť k životnému prostrediu a susedské vzťahy. Jednou z nich je napríklad Zelené Átrium v Trnave. „Ide o prvý pasívny bytový dom na Slovensku a svojim obyvateľom okrem nízkych prevádzkových nákladov a šetrnosti k životnému prostrediu poskytuje aj výhodu komunitného priestoru,” opisuje projekt Alexander Prizemin, marketingový riaditeľ spoločnosti ISOVER, ktorá bola hlavným partnerom tohto projektu.


Celý článok si môžete prečítať >> 
TU