Pozývame vás na online seminár „Leto bez klimatizácie? Vplyv architektonického návrhu na zníženie potreby chladenia budov“, ktorý sa uskutoční v utorok 18. júla 2023  o 14:00-16:00. Uvidíme sa na platforme Zoom, účasť je bezplatná.


Prostredie, v ktorom trávime väčšinu času, má poskytovať optimálny tepelný komfort, čo sa v letnom období pri budovách bez dostatočnej tepelnej ochrany nie vždy dá dosiahnuť. Príčinou zvyčajne býva nedostatočné alebo žiadne tienenie okien, nevhodný spôsob vetrania, pri existujúcich budovách nesprávne zastaralé technické riešenie chladenia, a v neposlednom rade nesprávny projektový návrh.

Aké máme možnosti chrániť sa pred letnými horúčavami? V letných horúčavách sa prehrievajú naše budovy, naše ulice, naše mestá. Prostredie okolo nás a naše príbytky vždy plnili funkciu ochrany pred poveternostnými vplyvmi, ale väčšina budov bola vybudovaná v období, kedy sme o príchode týchto rapídnych zmien ešte netušili.

Planéta sa otepľuje, priemerná globálna teplota sa zvýšila o 1,1 °C oproti priemeru spred industriálnej revolúcie. Slovensko sa však otepľuje ešte rýchlejšie a vyskytujú sa častejšie a extrémnejšie výkyvy počasia. Vidíme to na dátach od klimatológov a cítime to aj na vlastnej koži. Aj napriek snahám zmierňovať klimatickú krízu a znižovať emisie skleníkových plynov bude tento trend pokračovať ešte dlhý čas.

Seminár je určený pre širšiu odbornú verejnosť, predovšetkým architektov, developerov a projektantov, ako aj všetkých záujemcov o udržateľné riešenia v sektore budov.

Skúsení odborníci vám prezradia tipy, princípy, a konkrétne riešenia, ktoré sa využívajú pri návrhu pasívnych domov, ktoré vytvárajú príjemné a zdravé vnútorné prostredie, aj bez použitia klimatizačných zariadení.

Prihláste sa na online seminár TU.


PROGRAM, 14:00 – 16:00

Vplyv architektúry a funkčného využitia nebytových budov na potrebu zavedenia chladiaceho systému, Michal Čejka, Centrum pasívního domu, ČR

Betónová konštrukcia ako aktívny prvok chladenia, Igor Maco, REHAU, SR

Inteligentná tieniaca technika, Ján Kováčik, Internorm, SR

Zelené stavby – prečo a ako, Roman Macko, LIKO-S,

Tomáš Guniš, Saint-Gobain, TBC


Dozviete sa odpovede na tieto otázky: 

  • Aké sú možnosti chrániť sa pred letnými horúčavami?
  • Ako adaptovať existujúce budovy na extrémne horúčavy?
  • Aké sú krátkodobé a dlhodobé riešenia? 
  • Čo môže spraviť majiteľ či správca budovy, aby zabránil prehriatiu priestorov budovy? 
  • Na aké opatrenia je potrebné myslieť už pri príprave projektovej dokumentácie?

Organizujeme v spolupráci s Centrom pasivního domu s podporou: Európska únia ERASMUS+