V priestoroch zrekonštruovanej Starej Likérky sa vo štvrtok 15. mája konalo výnimočné podujatie „Od udržateľných budov k udržateľným mestám“, ktoré spojilo odborníkov, samosprávy a verejnosť s cieľom diskutovať o transformácii miest smerom k uhlíkovej neutralite. Diskusný klub bol prvou spoločnou aktivitou Inštitútu pre energeticky pasívne domy a mesta Liptovský Mikuláš a zároveň jasným signálom, že metropola Liptova to s ekologickým rozvojom myslí vážne.

 

Podujatie otvoril primátor Ján Blcháč, ktorý zdôraznil, že Liptovský Mikuláš sa hlási k zodpovednému prístupu k urbanizmu a klíme. Predstavil tri pripravované kľúčové rekonštrukcie – Župného domu, krytej plavárne a domu kultúry – ktoré plánuje mesto realizovať energeticky efektívnym spôsobom. „Plaváreň je posledným mestským športoviskom, ktoré čaká na rekonštrukciu. Aktívne ju pripravujeme a okrem fotovoltiky uvažujeme aj o geotermálnej energii. Na vykurovanie by sme využili teplo zo zeme, nie z vody. V blízkej budúcnosti musíme zrekonštruovať aj Župný dom, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou. Počas diskusného klubu sme sa bližšie pozreli na podobný koncept obnovy Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, možno sa vydáme rovnakým smerom. Žijeme v krásnom prostredí, ktoré si musíme chrániť. Preto máme snahu v duchu hesla Mysli globálne, konaj lokálne neustále prispievať k ochrane klímy a k udržateľnému ekologickému rozvoju,“  uviedol primátor.

 

Ako priblížila hlavná architektka Tatiana Bachtíková a vedúci odboru strategického riadenia Ján Blcháč ml., mesto pracuje na viacerých strategických zámeroch – prekládke železničnej trate, novom územnom pláne a oživení centrálnej mestskej zóny. V pláne je aj rozšírenie siete cyklotrás a nákup ekologických autobusov. O udržateľné riešenia mobility sa veľmi aktívne zaujímali aj zúčastnení obyvatelia a obyvateľky.

 

Odborný program a praktické príklady

Po úvodných slovách nasledovali odborné prezentácie, ktoré ukázali praktické príklady využitia inovatívnych riešení v oblasti architektúry a energetiky:

  • Richard Koseček (Form A21) predstavil kancelárske budovy MTS Krivá, ktoré čerpajú inšpiráciu z tradičnej oravskej architektúry a využívajú udržateľné materiály.

  • Vladimír Šimkovic (iEPD) sa zameral na rekonštrukciu historickej budovy VŠVU v Bratislave s dôrazom na kombináciu pamiatkarskej ochrany a moderného energetického konceptu.

  • Michal Beňo (Tatra Forest Slovakia) predstavil koncept novej mestskej štvrte Nové Čemice ako príklad kreatívneho a kompaktného urbanizmu.

  • Igor Maco (Rehau Industries) poukázal na možnosti energetickej flexibility mestských štvrtí a uviedol príklady zo zahraničnej praxe.

 

Zdieľanie skúseností

Diskusný klub vytvoril priestor pre otvorenú facilitovanú diskusiu, počas ktorej odborníci i občania mohli zdieľať svoje názory, nápady a skúsenosti. Diskusia sa sústredila na 4 tématické okruhy.

Jedna téma venovala využívaniu brownfieldov účastníci upozorňovali na potrebu znižovať záber novej pôdy a prednostne obnovovať zanedbané areály v intraviláne. Silnými stránkami mesta sú podľa účastníkov životné prostredie, dostupnosť prírody a kultúrne dedičstvo, ako bariéry zazneli chýbajúce financie, zložité vlastnícke vzťahy či absencia ucelenej stratégie.

Účastníci diskutovali o najväčších prekážkach pri realizácii energeticky efektívnych rekonštrukcií – od legislatívy až po financovanie a kapacity odborníkov. Zhodli sa , že prioritou by mala byť obnova škôl.

Diskusia otvorila aj otázku spravovania rozvoja mesta – aká má byť úloha odborníkov, politikov a verejnosti. Účastníci sa zhodli, že plánovanie mesta musí byť inkluzívne a transparentné, ale zároveň podložené odbornými znalosťami. Mnohí vyjadrili záujem aktívne sa zapájať – formou verejných prerokovaní, participatívnych plánovacích workshopov či digitálnych nástrojov. Časť diskusie bola venovaná inšpiráciám z prezentovaných projektov a identite samotného mesta.

 

 

Ľubica Šimkovicová, riaditeľka iEPD, podčiarkla dôležitosť systematickej spolupráce:

Budovy sú začiatkom procesu rozvoja mesta udržateľným smerom. S mestom budeme mať ešte niekoľko workshopov a naším cieľom je poradiť, ako by mohlo čo najefektívnejšie obnoviť jednotlivé budovy. Zaujímavá diskusia vznikla okolo novovznikajúcej štvrte, tu je tiež veľmi dobrý priestor o usmernenie hneď na počiatku. Myslíme si, že vieme prispieť k správnemu naštartovaniu procesov,“

Liptovský Mikuláš už v minulosti realizoval viaceré projekty na zníženie energetickej náročnosti – rekonštrukcia mestského úradu s inštaláciou 88 solárnych panelov z neho urobila najefektívnejšiu verejnú budovu na Slovensku. Mesto má tiež vypracovanú nízkouhlíkovú stratégiu, realizovalo dažďové záhrady, zelené steny, separačnú halu a pokračuje vo výsadbe klimaticky vhodnej zelene.

Diskusný klub priniesol mestu nové inšpirácie a impulzy z domova aj zo zahraničia. Podujatie jasne ukázalo, že Liptovský Mikuláš je pripravený byť aktívnym hráčom v boji proti klimatickej zmene a zároveň vytvárať kvalitné, zdravé a moderné mestské prostredie. Dôležitý je zároveň aj prísľub vedenia mesta zintenzívniť zapojenie obyvateľstva do tvorby mesta.

Tešíme sa, že spolupráca medzi mestom a iEPD bude pokračovať ďalšími workshopmi a konzultáciami. Úvodný diskusný klub ukázal, že otvorená výmena poznatkov, prepájanie expertov a konkrétne príklady dobrej praxe sú kľúčom k udržateľnej budúcnosti našich miest.

 

Záznam z podujatia zverejníme čoskoro.


Podujatie pripravujeme v spolupráci s mestom Liptovský Mikuláš.

Podpora
Podujatie podporuje Únia miest Slovenska.

Finančný partner
VÚB Banka, Intesa Sanpaolo Group
DBU, Deutsche Bundesstiftung Umwelt