Pasívny dom poskytuje veľa výhod a zdravý životný štýl:
  • extrémne nízke náklady na energie
  • neustále čerstvý vzduch v interiéri
  • žiadny prievan
  • tepelná pohoda v zime aj v lete
  • jednoduchá obsluha aj údržba
  • vysoký komfort bývania
Môžete prestať sledovať zmeny cien energií, pretože sa bez nich takmer zaobídete

Pasívny dom ročne spotrebuje maximálne 15 kWh na m2 vykurovanej plochy. V porovnaní s jestvujúcimi budovami je to len zlomok. Napríklad pre vykurovanie miestnosti s veľkosťou 20 m2 stačí 200 W, pre porovnanie tepelný výkon človeka v kľude je 80 Wattov, výkon počítača 250 Wattov.

Za energiu nemusíte platiť, stačí iba vedieť využiť pasívne zisky

Názov pasívny dom vychádza z princípu využívania pasívnych tepelných ziskov v budove. Sú to zisky zo slnečného žiarenia, ktoré prechádza oknami a ohrieva interiér, a zisky tepla, ktoré vyžarujú ľudia, spotrebiče, počítače, atď. Vďaka veľmi kvalitnej izolácii a ďalším prvkom, tieto zisky zabezpečujú príjemnú teplotu v budove, ak nám však z budovy neunikne. To sa však v pasívnom dome nemôže stať. Prečo? Čítajte ďalej.

Čerstvý filtrovaný vzduch – pridaná hodnota zdravého bývania

Riadené vetranie so spätným získavaním tepla tzv. rekuperáciou, ktoré sa stará o čerstvý vzduch v pobytových miestnostiach, je jednoduchý a takmer bezúdržbový systém. Znečistený vzduch sa odvádza z miest ako kuchyňa, kúpeľňa, atď. To všetko bez toho, aby vznikal prievan a zbytočné tepelné straty vetraním. Ak má správne fungovať vetracia jednotka a hlavne rekuperácia tepla, nesmie sa vetrať „neriadene“ netesnosťami v konštrukciách. To je potrebné overiť takzvaným BlowerDoor testom.

Zdravie na prvom mieste

Život v pasívnom dome neznamená iba úsporu nákladov na vykurovanie, ale môžete tiež počítať s tým, že sa vám uľaví od mnohých zdravotných problémov. Vetracia jednotka, ktorá filtruje vzduch, ho zbaví škodlivín, prachu a alergénov. Alergikom sa v pasívnom dome uľaví.
Vďaka tomu, že vetracie zariadenie privedie toľko vzduchu, koľko je práve potrebné,  nemusíte sa báť pliesní, ktoré tak často trápia obyvateľov rekonštruovaných panelákov. Doma máte iba čerstvý a čistý vzduch.

Môžete sa venovať svojej rodine, záľubám, práci

Pasívny dom je jednoduchý a geniálny zároveň, technika nevyžaduje takmer žiadnu údržbu, ani obsluhu. Nepotrebujete kotolňu, techniku “zatvoríte”aj do skrine. Nepotrebujete inštalovať kotly, či zásobníky, nemusíte inštalovať do všetkých miestností vykurovacie telesá na zimu a klimatizáciu na leto.

Pasívny dom je investícia s násobne vyššou mierou zhodnotenia v porovnaní s bežnou výstavbou.
Jeho stavbu vám odporúčame riešiť s profesionálmi.


Preukázateľne lepšia kvalita vzduchu, komfort vnútorného prostredia, trvalo nízke náklady na energie – to sú výhody PD pre majiteľa alebo investora. Nimi je možné zabezpečiť aj neustále zhodnocovanie nehnuteľnosti. Súčasne je akoby mimochodom zaistená ochrana životného prostredia. Vďaka pasívnemu domu je energia cenovo dostupná pre každého…“

Prof. Wolfgang Feist, riaditeľ PHI Darmstadt