Diskusné kluby majú za cieľ pomôcť a podporiť slovenské mestá v ich transformácii na uhlíkovo neutrálne pomocou sieťovania a výmeny know-how.

Dátum: utorok 3.12. 2024
Miesto: Tabačka Kulturfabrik, Gorkého 2, Košice

Slovensko sa zaviazalo stať sa do roku 2050 klimaticky neutrálnou krajinou. Mestá zohrávajú v tomto úsilí kľúčovú rolu. Na dosiahnutie tohto záväzku musia mestá pristupovať k rozvoju miest inovatívne a komplexne, posilňovať spoluprácu so širokým spektrom odborníkov, dodávateľov produktov a riešení, v neposlednom rade aj so samotnými občanmi, ktorým najviac záleží na rozvoji mesta a jeho budúcej podobe.

Kvalitná architektúra, udržateľné riešenia pre budovy, štvrte a mestá, koncepcie rozvoja a obnovy, ktoré šetria energiu a materiálne zdroje – to všetko je súčasťou programu. Diskusný klub prinesie príklady dobrej praxe doma i v zahraničí a vytvára príležitosť na širšiu spoluprácu medzi zástupcami miest a odborníkmi, firmami a stakeholdermi.

15:00 – 15:30
Registrácia, občerstvenie a networking

15:30 – 16:00
Príhovor zástupcu mesta Košice, Jaroslav Polaček, primátor (TBC) 
Útvar hlavného architekta mesta Košice, Petr Kropp
Od udržateľných budov k udržateľným mestám, Ľubica Šimkovicová, iEPD

16:00 – 19:00

Hlavný program vrátane diskusií
Energeticky efektívna štvrť Seestadt Aspern – Tvorba konceptu a participatívne procesy pod taktovkou mesta, Andrea Borská, iEPD

Prístavba a nadstavba základnej školy v Devínskej Novej Vsi (CEZAAR 2024), Katarína Bergerová, Martin Hudec, AtomStudio

Prestavba bytového domu Green Linden, Michal Burák, Atrium architekti

Mestský úrad Leopoldov (CEZAAR 2023), Irakli Eristavi, zerozero architekti

19:00 – 20:00
Recepcia, networking


Vstup je voľný. Je potrebné sa prihlásiť v tomto formulári.


 

Hostia

Andrea Borská

Absolventka Fakulty architektúry Technickej Univerzity vo Viedni. Pracovala v ateliéroch v Mníchove a Bratislave, od roku 2011 autorizovaná architektka SKA. Pôsobila ako vedecká asistentka na Inštitúte pre projektovanie nosných konštrukcií a inžinierskych drevostavieb na TU Wien, v s profesorom Wolfgangom Winterom vypracovala a uviedla do programu štúdia univerzity ekologický modul efektívneho využívania prírodných zdrojov pri stavbe drevených a kombinovaných stavieb v mestskom priestore. V spolupráci so Cityscape sprevádza odborníkov aj laikov po súčasnej ukážkovej architektúre vo Viedni, so zameraním na udržateľné stavby. Teraz pôsobí v Inštitúte pre pasívne domy, kde sa zameriava na tému energeticky plusových štvrtí.


Katarína Bergerová a Martin Hudec / AtomStudio

Štúdio založili v roku 2017 architekti Katarína Bergerová a Martin Hudec. Atom vo význame znamená najmenšiu jednotku systému, ktorá predstavuje detail ako súčasť celku a zároveň prívlastok atomický reprezentuje zdroj veľkej energie. Spoločne sa venujú rôznym disciplínam architektúry a široký typologický záber využívajú okrem projektov pre súkromných investorov, aj vo verejných architektonických súťažiach návrhov v ktorých sa viackrát umiestnili na popredných miestach. Architektonická tvorba je založená na čitateľnej myšlienke, ktorú je možné objavovať vo viacerých vrstvách. Samotné navrhovanie sa stáva príbehom, čo prináša individuálnu identitu do každého projektu. V rámci pedagogickej činnosti v roku 2019 až 2021 viedli spolu s Marošom Fečíkom samostatný vertikálny ateliér na FAD STU v Bratislave. Momentálne sa venujú projektom rôznych mierok a programovej skladby.


Michal Burák / Atrium architekti

Vyštudoval architektúru na Technickej univerzite v Košiciach a je spoluzakladateľ ateliéru Atrium Architekti, ktoré má na konte rad úspešných
realizácií a viacero ocenení, napríklad Cenu Dušana Jurkoviča za Mlyn Humenné. Okrem tvorivej praxe sa venuje rozsiahlym ďalším aktivitám. Je zakladateľ a iniciátor projektov ako Zasahy.sk, VerejnePriestory, PocitoveMapy, UzemnePlany.sk a iné. Inicioval mestské a medzimestské zásahy v Košiciach, Prešove, Nitre, či najnovšie na Liptove a spolupodieľal sa na dlhodobom projekte East Side Architecture, ktorý mapuje aktuálnu architektonickú scénu na východnom Slovensku.


Irakli Eristavi / zerozero architekti

Irakli Eristavi (1969) –  Absolvoval Fakultu architektúry STU v Bratislave. V roku 2002 založil v Prešove architektonický ateliér zerozero, ktorý sa do povedomia dostal najmä obytným komplexom CMYK v Prešove, ktorý získal Cenu ARCH 2005 a v roku 2007 bol nominovaný na európsku cenu Mies van Der Rohe. V roku 2013 realizoval projekt Kasárne – Kulturpark, za ktorú bolo zerozero ocenené Cenou Dušana Jurkoviča, dvoma cenami CE.ZA.AR a Cenou ARCH. V roku 2023 bola cenou CE.ZA.AR ocenená ďalšia realizácia zerozero Mestský úrad v Leopoldove.Okrem architektonickej praxe vedie vertikálny a experimentálny ateliér na Fakulte umení Technickej Univerzity v Košiciach.


Podujatie pripravujeme v spolupráci s mestom Košice, Útvarom hlavného architekta, organizáciou Spolka a Plán pre Košice.

Podujatie organizujeme s podporou Deutsche Bundesstiftung Umwelt, DBU.

Podujatie podporila Únia miest Slovenska.

Mediálni partneri
ASB / Archinfo / Koncept / admagazín

Finančný partner
VÚB Banka, Intesa Sanpaolo Group