Diskusné kluby majú za cieľ pomôcť a podporiť slovenské mestá v ich transformácii na uhlíkovo neutrálne pomocou sieťovania a výmeny know-how.
Dátum: utorok 3.12. 2024
Miesto: Tabačka Kulturfabrik, Gorkého 2, Košice
Slovensko sa zaviazalo stať sa do roku 2050 klimaticky neutrálnou krajinou. Mestá zohrávajú v tomto úsilí kľúčovú rolu. Na dosiahnutie tohto záväzku musia mestá pristupovať k rozvoju miest inovatívne a komplexne, posilňovať spoluprácu so širokým spektrom odborníkov, dodávateľov produktov a riešení, v neposlednom rade aj so samotnými občanmi, ktorým najviac záleží na rozvoji mesta a jeho budúcej podobe.
Kvalitná architektúra, udržateľné riešenia pre budovy, štvrte a mestá, koncepcie rozvoja a obnovy, ktoré šetria energiu a materiálne zdroje – to všetko je súčasťou programu. Diskusný klub prinesie príklady dobrej praxe doma i v zahraničí a vytvára príležitosť na širšiu spoluprácu medzi zástupcami miest a odborníkmi, firmami a stakeholdermi.
15:00 – 15:30
Registrácia, občerstvenie a networking
15:30 – 16:00
Príhovor zástupcu mesta Košice, Jaroslav Polaček, primátor (TBC)
Útvar hlavného architekta mesta Košice, Petr Kropp
Od udržateľných budov k udržateľným mestám, Ľubica Šimkovicová, iEPD
16:00 – 19:00
Hlavný program vrátane diskusií
Energeticky efektívna štvrť Seestadt Aspern – Tvorba konceptu a participatívne procesy pod taktovkou mesta, Andrea Borská, iEPD
Prístavba a nadstavba základnej školy v Devínskej Novej Vsi (CEZAAR 2024), Katarína Bergerová, Martin Hudec, AtomStudio
Prestavba bytového domu Green Linden, Michal Burák, Atrium architekti
Mestský úrad Leopoldov (CEZAAR 2023), Irakli Eristavi, zerozero architekti
19:00 – 20:00
Recepcia, networking
Vstup je voľný. Je potrebné sa prihlásiť v tomto formulári.
Hostia
AtomStudio
Štúdio založili v roku 2017 architekti Katarína Bergerová a Martin Hudec. Atom vo význame znamená najmenšiu jednotku systému, ktorá predstavuje detail ako súčasť celku a zároveň prívlastok atomický reprezentuje zdroj veľkej energie. Spoločne sa venujú rôznym disciplínam architektúry a široký typologický záber využívajú okrem projektov pre súkromných investorov, aj vo verejných architektonických súťažiach návrhov v ktorých sa viackrát umiestnili na popredných miestach. Architektonická tvorba je založená na čitateľnej myšlienke, ktorú je možné objavovať vo viacerých vrstvách. Samotné navrhovanie sa stáva príbehom, čo prináša individuálnu identitu do každého projektu. V rámci pedagogickej činnosti v roku 2019 až 2021 viedli spolu s Marošom Fečíkom samostatný vertikálny ateliér na FAD STU v Bratislave. Momentálne sa venujú projektom rôznych mierok a programovej skladby.