Grantový projekt:  U2Demo

Cieľom projektu U2Demo – „Vytvorenie štandardizovanej a otvorenej architektúry peer-to-peer platformy na zdieľanie energie“ je vytvoriť inovatívne stratégie riadenia zamerané na spotrebiteľa, ktoré uľahčujú širokú účasť na obchodovaní a zdieľaní energie medzi partnermi (peer-to-peer P2P). Projekt podporí spravodlivý a demokratický prístup k udržateľným zdrojom energie. Na projekte pracuje spolu 19 partnerských organizácií v 8 krajinách (Portugalsko, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Švajčiarsko, Belgicko, Holandsko, Slovensko). Projekt je financovaný z programu Európskej únie Horizon Innovation Actions.

Trvanie projektu: 09/2024 – 09/2027

Viac o projekte

 


Grantový projekt: Inovačné mestské laboratóriá v slovenských mestách – podpora transformácie brownfieldov energeticky plusové mestké štvrte

Hlavným cieľom projektu je vybudovanie odborných kapacít v slovenských mestách – interdisciplinárnych tímov odborníkov (Innovation City Labs – ICL), ktoré budú podporovať realizáciu projektov energeticky plusových mestských štvrtí (PED – z angl. positive energy districts) v oblastiach brownfieldov. Doterajšia prax potvrdzuje, že najväčším problémom je nedostatočná informovanosť, vedomosti/schopnosti/kvalifikácia/skúsenosti zamestnancov samospráv a odbornej verejnosti a nedostatok metodík a pilotných projektov. Slovenské mestá pripravujú projekty pre štvrte, v ktorých nezohľadňujú koncepcie energetickej transformácie miest a obcí. Rozvoj technických kapacít, výmena skúseností a zdieľanie inovácií je predpokladom zmeny prístupu k revitalizácii brownfieldov a predpokladom pre vznik PED.

Trvanie projektu: 09/2024 – 09/2025

Viac o projekte

 


 

Grantový projekt:  Energeticky plusové mestské štvrte: princípy rozvoja a obnovy

Popis: Vytvorili sme nový voliteľný predmet na rozšírenie ponuky vysokoškolských predmetov na Slovensku Študenti a študentky Fakulty architektúry a dizajnu STU v Bratislave v ňom získavajú základné poznatky o princípoch navrhovania energeticky plusových mestských štvrtí (PED – z angl. positive energy districts), či už v rámci greenfieldov, alebo brownfieldov mesta. Práve brownfieldy, nevyužívané územia s dobrým dopravným napojením, vykazujú veľký potenciál zahusťovania existujúcej mestskej štruktúry.  Dôraz sa kladie na holistický prístup navrhovania, na obsiahnutie problematiky od mierky jednotlivých budov až po mierku samotných štvrtí, využiteľnosť lokálnych obnoviteľných zdrojov energií ako i predstavenie potrebných technológií. 

Trvanie projektu: 11/2022 – 04/2024 

Viac o projekte

 


 

Grantový projekt: Vzdelávanie dospelých v reakcii na zmenu klímy

Popis: Program vzdelávania dospelých Erasmus+ informuje a vzdeláva o výstavbe a obnove pasívnych budov ako vhodnej reakcii na zmenu klímy. Zvyšuje vzdelanie a mení zmýšľanie nielen väčšiny laickej populácie v oblasti udržateľnosti, výstavby a zmeny klímy. Zameriava sa aj na odbornú verejnosť – tu je veľmi dôležitá zložka verejnej správy, ktorá vydáva stavebné povolenia a zabezpečuje administratívu v súlade s platnou legislatívou. Práve verejná správa má veľmi obmedzený prístup k školeniam a iným zdrojom vzdelávania, najmä v oblasti pasívnej výstavby a udržateľnosti.

Trvanie projektu: 5/2022 – 4/2023

Viac o projekte

 


Grantový projekt: DELIVER: Sídliská ako živé miesta odolné voči zmene klímy”

Popis: Cieľom projektu je zvýšiť odolnosť sídlisk voči klimatickej zmene a súčasne znížiť emisie CO2 Mestkej časti Bratislava-Karlova Ves s dôrazom na redukciu v súčasnosti vysokých nákladov na prevádzku budov, ktoré má MČ v správe a znižovať náklady na ich sústavnú údržbu a parciálne opravy a zároveň zlepšiť pripravenosť MČ hodnotiť príspevok ku zmene klímy a zraniteľnosť na jej dopady, ako aj plánovať a realizovať klimaticky správne aktivity a rozvíjať sídliská ako živé miesta odolné voči zmene klímy.
Projekt má poukázať na možnosti klimaticky správnych aktivít vo verejnom priestore, vo/na verejných budovách ako aj súkromných bytových domoch cez pilotne riešené verejné priestranstvá, verejné a súkromné budovy s dôrazom na zelené opatrenia a podporu biodiverzity a zvýšiť informovanosť obyvateľov MČ, aj zástupcov ďalších miest, v oblasti reagovania na zmenu klímy.

Trvanie projektu: 06/2018 – 16/2023

Viac o projekte

 


Grantový projekt: ClimArchiNet – Architects design pro-climate innovations for buildings

Popis: V stavebníctve je smerovanie k najvyššej možnej energetickej hospodárnosti budov rozhodujúcim faktorom na ceste k uhlíkovej neutralite. Hlavným cieľom projektu je zvýšiť povedomie architektov o významnom vplyve budov na produkciu emisií CO2. Zámerom projektu je podporiť transformáciu stavebníctva na štandardy zelenej ekonomiky v zmysle požiadaviek európskej iniciatívy – tzv. Green Deal. Na dosiahnutie tohto cieľa sa v rámci projektu budú hľadať riešenia a identifikovať bariéry počas diskusií za okrúhlymi stolmi a počas workshopov. Výsledky analýz pracovných stretnutí expertného tímu sa stanú základom strategického dokumentu. Súčasťou aktivít bude vzdelávanie a inšpirácia architektov návštevou príkladov dobrej praxe v zahraničí, ako aj zdieľanie inovatívnych architektonických prístupov počas medzinárodných konferencií.

Trvanie projektu: 11/ 2020 – 04/ 2022

Viac o projekte

 


Grantový projekt: Centrum pre metropolitné inovácie v Bratislave (CMI.BA)

Popis: Výskumný projekt rozvíja koncepciu udržateľnej prestavby bývalého internátu z 50. rokov v Bratislave. Cieľom je vytvoriť mestský modelový projekt pre 21. storočie, ktorý je sociálne, ekologicky a ekonomicky udržateľný. Nové Centrum pre metropolitné inovácie (CMI.BA) bude jednou z prvých budov energeticky plusových budov na Slovensku, ktoré produkujú viac energie, ako spotrebujú. Na celkovej podlahovej ploche 6 500 m2 bude CMI.BA ponúkať rôzne funkcie vrátane cenovo dostupného bývania vo forme CoHousing-u, pracovných priestorov a kancelárií pre umelcov, mimovládne organizácie a verejné služby. Medzinárodný tím projektových partnerov spája rôzne okruhy odborných znalostí s cieľom zabezpečiť integrovaný udržateľný rozvoj.

Trvanie projektu: 06/ 2020 – 11/ 2021

Viac o projekte

 


Prehľad starších riešených projektov:

  • DBU: Ochrana klímy prostredníctvom udržateľných stavieb:  šetríme zdroje, podporujeme vývoj, chránime klímu
  • EuroPhit
  • MaTrID
  • CEPH – Certified Training in Passivehouse Design
  • Podpora rozvoja výstavby energeticky pasívnych domov
  • Cezhraničná spolupráca pri rozvoji výstavby úsporných budov
    Projekt Interreg III/A AT-SR
  • PASS-NET

Inštitút pre pasívne domy sa zúčastňuje na vybraných grantových projektoch. Iniciatívu v tomto smere v plnej miere vítame i v radoch našich členov podporovateľov. Stále hľadáme zaujímavé témy a privítame ponuky na spoluprácu.