Hlavným cieľom projektu je vybudovanie odborných kapacít v slovenských mestách – interdisciplinárnych tímov odborníkov (Innovation City Labs – ICL), ktoré budú podporovať realizáciu projektov energeticky plusových mestských štvrtí (PED – z angl. positive energy districts) v oblastiach brownfieldov. Doterajšia prax potvrdzuje, že najväčším problémom je nedostatočná informovanosť, vedomosti/schopnosti/kvalifikácia/skúsenosti zamestnancov samospráv a odbornej verejnosti a nedostatok metodík a pilotných projektov. Slovenské mestá pripravujú projekty pre štvrte, v ktorých nezohľadňujú koncepcie energetickej transformácie miest a obcí. Rozvoj technických kapacít, výmena skúseností a zdieľanie inovácií je predpokladom zmeny prístupu k revitalizácii brownfieldov a predpokladom pre vznik PED, k čomu prispejú nasledujúce projektové aktivity:

  • Výmena odborných znalostí a skúseností zahraničných a slovenských expertov,
  • Školiace semináre ICL -tímová práca medzi zamestnancami obce a externými odborníkmi (learning by doing),
  • Zriadenie ICL ako interdisciplinárneho tímu interných a externých odborníkov, ktorí podporujú implementáciu PED v oblastiach brownfieldov
  • Vypracovanie metodického dokumentu („Metodika transformácie brownfieldov  na PED“), ktorý prispieva k budovaniu technických kapacít tímov ICL.

 

Diskusné kluby „Od udržateľných budov k udržateľným mestám“ majú za cieľ pomôcť a podporiť slovenské mestá v ich transformácii na uhlíkovo neutrálne. Slovenská republika sa zaviazala stať sa do roku 2050 klimaticky neutrálnou krajinou. Mestá zohrávajú v tomto úsilí kľúčovú rolu. Na dosiahnutie tohto záväzku musia mestá pristupovať k rozvoju miest inovatívne a komplexne, posilňovať spoluprácu so širokým spektrom odborníkov, dodávateľov produktov a riešení, v neposlednom rade aj so samotnými občanmi, ktorým najviac záleží na rozvoji mesta a jeho budúcej podobe.

Súčasťou programu diskusných klubov je predstaviť produktové riešenia, praktické ukážky uplatnenia technických a technologických riešení, riešenia pre budovy, štvrte a mestá z hľadiska koncepcie rozvoja a obnovy, ktoré šetria energiu a materiálne zdroje, príklady dobrej praxe doma i v zahraničí a poskytnúť príležitosť na vytvorenie širšej spolupráce medzi zástupcami miest a odborníkmi, firmami a stakeholdermi.

Diskusný klub v Trnave

 

Diskusný klub v Košiciach už čoskoro!

 

Podporila: Deutsche Bundesstiftung Umwelt, DBU

Trvanie projektu: 09/2024 – 09/2025