Vo februári 2025 sa uskutočnil prvý odborný seminár Škola udržateľnej architektúry a urbanizmu, ktorý priniesol výnimočnú príležitosť pre odborníkov v oblasti architektúry, urbanizmu a stavebníctva. Tento 3-dňový seminár bol zameraný na to, ako navrhovať energeticky udržateľné budovy a mestské štvrte, ktoré nielen spĺňajú ekologické požiadavky, ale zároveň zachovávajú vysokú estetickú hodnotu a kvalitu života pre ich obyvateľov.
Ciele seminára a jeho význam
Seminár sa zameral na koncepčný prístup a konkrétne postupy pre dosiahnutie energetickej udržateľnosti v rôznych mierkach – od jednotlivých budov cez mestské štvrte až po celé mestá. Cieľom bolo ukázať, ako sa dá vytvoriť mestský a architektonický dizajn, ktorý je nielen efektívny z hľadiska spotreby energie, ale aj ohľaduplný voči životnému prostrediu.
Téma seminára je stále aktuálna, zameriava sa na budovy v pasívnom štandarde, ktoré sú základom pre navrhovanie energeticky efektívnych štvrtí a miest, ktoré môžu dosiahnuť uhlíkovú neutralitu. Účastníci sa dozvedeli, ako integrovať rôzne formy obnoviteľnej energie do mestských projektov a ako zohľadniť ekologické aspekty v architektonickom procese.






Foto: Zora Pauliniová
Program seminára
1. deň – Bratislava
Prvý deň seminára sa venoval koncepčnému rámcu pre udržateľné mestské štvrte a energetickú transformáciu miest. Odborníci diskutovali o dekarbonizácii urbánneho prostredia a legislatívnych požiadavkách EÚ, ktoré podporujú udržateľnosť v stavebníctve. Zároveň sa rozoberali charakteristiky rôznych mestských štruktúr, ako sú brownfieldy, greenfieldy a historické jadro, a ich úloha pri tvorbe udržateľných štvrte. Témou bola aj úloha pasívnych budov v energeticky plusových štvrťach a celkový prístup k energetickej efektívnosti.






2. deň – Bratislava
Druhý deň sa zameral na technické detaily, ktoré sú nevyhnutné pre dosiahnutie udržateľnosti v stavebníctve. Účastníci sa zaoberali výrobou energie z obnoviteľných zdrojov, optimalizovaním energetických systémov v budovách, ako aj hodnotením uhlíkovej stopy. Zaujímavou časťou dňa boli prednášky o pasívnych stavbách, ich materiálovom prevedení a využití moderných technológií na zvýšenie energetickej efektivity. Okrem toho sa venovala téme vzduchotesnosti a vetrania, ktoré sú kľúčové pre zabezpečenie optimálneho prostredia v pasívnych domoch.






Foto: Zora Pauliniová
3. deň – Viedeň
Tretí deň seminára bol venovaný praktickým ukážkam z Viedne. Účastníci navštívili mestskú štvrť Sonnwendviertel, ktorá sa stala príkladom pre udržateľný mestský rozvoj.
Doobedie sa konali prednášky v priestoroch udržateľného bytového domu Gleis21, v ktorom sme navštívili spoločné priestory na streche, ako spoločenskú kuchyňu a knižnicu, a o fungovaní Baugruppe a komunitnom bývaní nám porozprávala obyvateľka domu.






Foto: Zora Pauliniová, Ivana Nemethová
Navštívili sme aj pasívny bytový dom Bikes & rails, o ktorom nám prednášal úspešný rakúsky architekt Georg Reinberg z Architekturbüro Reinberg. Zaujal nás hlavne celkový koncept, vďaka ktorému je stavba cenovo dostupná a hybridné materiálové riešenie – drevo + betón. Vďaka sympatickému pánovi, ktorý je obyvateľom tohto domu sme spoznali aj ich komunitné priestory. Kedže tu bývajú bicykloví nadšenci, dom nemá podzemnú garáž pre autá, ale veľkú miestnosť pre bicykle, hudobnú miestnosť, prenajímajú kaviareň a opravovňu bicyklov, a na streche majú oddychové priestory a aj malé skleníky. Idú príkladom, ako sa dá fungovať aj bez auta, napríklad výťah naprojektovali dostatočne veľký, aby sa doň vmestil aj nákladný bicykel – tak si dovezú nákup až do bytu.






Počas exkurzie po štvrti Sonnwendviertel, ktorá sa nachádza pri viedenskej hlavnej železničnej stanici sme sa zamerali na to, ako bol nastavený celkový koncept štvrte, ako sa v tejto štvrti integrujú obnoviteľné zdroje energie a aké kroky sa podnikli na zníženie uhlíkovej stopy. Viedeň je mesto, ktoré sa úspešne zameriava na vytváranie inkluzívnych a environmentálne zodpovedných mestských častí, a účastníci získali množstvo inšpirácie pre vlastné projekty.






Foto: Zora Pauliniová
Vzdelávanie a profesionálny rozvoj
Seminár bol súčasťou celoživotného vzdelávania Slovenskej komory architektov (SKA), a účastníci získali 10 kreditov v rámci profesijného rozvoja. Okrem toho absolventi získali osvedčenia Inštitútu pre pasívne domy, ktoré sú hodnotné pre ďalší profesionálny rast v oblasti udržateľného stavebníctva.

Záver: Prečo seminár stál za to
Seminár Škola udržateľnej architektúry a urbanizmu sa ukázal ako dôležitý krok k zlepšeniu energetickej efektívnosti a ekologickej udržateľnosti v architektúre a urbanizme. Účastníci získali cenné vedomosti, ktoré im umožnili lepšie porozumieť procesom tvorby udržateľných mestských štvrte, pasívnych budov a energetických komunít. Tento seminár bol nielen miestom výmeny skúseností medzi odborníkmi, ale aj konkrétnym krokom k transformácii našich miest a budov do podoby, ktorá bude odolná voči klimatickým zmenám a šetrná voči prírodným zdrojom.
Sme veľmi vďační za pozitívnu spätnú väzbu
Ďakujeme všetkým účastníčkam a účastníkom za vytvorenie príjemnej atmosféry a za zdieľanie svojej spätnej väzby, je to pre nás veľmi dôležité. Zúčastniť sa tohto seminára znamenalo nielen získať hlbší pohľad na to, ako vybudovať mestá, ktoré sú technologicky pokrokové a ekologicky udržateľné, ale aj stretnúť ďalšie architektky a architektov, ktorí chcú vytvárať projekty zodpovedné voči našej planéte.
Ďalšiu možnosť máte už v októbri, budeme sa Vás tešiť, viac informácií tu.
