Odborná porota ocenila medzinárodne vynikajúce architektonické projekty v súkromnej a komerčnej výstavbe. Popredná európska značka okien ocenila vynikajúce medzinárodné architektonické riešenia už po siedmykrát. Internorm architektonická súťaž získala aj tento rok množstvo prihlášok v kategóriách komerčné a súkromné stavby. Porota zložená z uznávaných odborníkov ocenila v komerčnej výstavbe projekt innsbruckej rezidenčnej a obchodnej budovy „Duett Pradl“ od WORK SPACE architektov a v súkromnej výstavbe projekt „Čierny dom“ od Ing.arch Jany Ralbovskej. Špeciálnu cenu získali CAN Architects z Maďarska za školu vybudovanú v súlade s prírodou.
„Teší ma, že sa nám v siedmej architektonickej súťaži Internorm podarilo zaznamenať veľké množstvo kvalitných návrhov. Projekty z celej Európy pôsobivo demonštrujú možnosti dizajnu prostredníctvom šikovného použitia okien a dverí. Výsledkom sú presvetlené, kreatívne a energeticky efektívne budovy,“ s nadšením hovorí o skvelom ohlase Anette Klinger, spolumajiteľka spoločnosti Internorm.
Architekti a projektanti z celého sveta boli pozvaní, aby sa zúčastnili Internorm architektonickej súťaže. Hľadali sa vynikajúce projekty, ktoré špeciálnym spôsobom využívali dizajnové prvky Internorm okien a dverí, hrali priekopnícku úlohu v oblasti výstavby orientovanej na budúcnosť a boli dokončené v rokoch 2017 až 2023.
Hlavnú cenu v kategórii súkromná stavba získava Ing.arch. Jana Ralbovská zo Slovenska
Hlavnú cenu v kategórii súkromná stavba – v hodnote 2 000 eur – získava architektka Jana Ralbovská zo Slovenska za projekt „Čierny dom“. Novostavba rodinného domu zabodovala pôsobivými vnútornými a vonkajšími priestormi a je premyslená do najmenšieho detailu. „Nenápadná budova zaujme svojimi priestrannými izbami s krásnym osvetlením, príjemnou atmosférou a teplými, harmonickými materiálmi,“ vysvetľuje ocenenie členka poroty a architektka Catherina Fineder. „Budova, ktorá je navonok kompaktná, zmenšená a rezervovaná, sa zvnútra stáva presvetleným, priestranným a príjemným obytným priestorom pre celú rodinu. Okná sú zámerne použité na rozšírenie obytného priestoru s výhľadmi do záhrady a k presvetleniu priestorov. Vytvárajú súkromie, ale aj prepojenie so záhradou,“ zdôrazňuje Anette Klinger.
Víťaz komerčnej výstavby: WORK SPACE Architekten ZT GmbH z Innsbrucku
Hlavnú cenu v komerčnej výstavbe tiež v hodnote 2000 eur získava architektonická kancelária WORK SPACE so sídlom v Innsbrucku. Porotu zaujali novovybudovaným projektom rezidenčnej a obchodnej budovy „Duett Pradl“, ktorý zabodoval najmä harmonickou a otvorene riešenou kompozíciou rôznych budov, ktoré dokonale zapadajú do heterogénneho prostredia. Nehnuteľnosť sa nachádza na rozhraní mestskej zástavby medzi obvodovými budovami vilhelmínskeho štýlu a otvorenou štruktúrou budov z druhej polovice 20. storočia. Dve solitérne podpivničené budovy dnes tvoria mestský, otvorený celok. Priechodnosť zástavby a orientácia na mesto vytvárajú identitu novej štvrte. „Projekt napriek vysokej hustote zástavby citlivo zapadá do okolia. Pokojné a šikovné využitie okien ako dizajnového prvku charakterizuje duet Pradl. Pozoruhodná je najmä starostlivosť o dizajn, ktorá je základom všetkých strán,“ povedal člen poroty Christoph Mörkl. Anette Klinger dodáva: „Odhalenie boxu exteriérových žalúzií považujem za obzvlášť očarujúce. Box nie je skrytý, ale zámerne slúži vizuálne na orámovanie okna. Konečne projekt, ktorý si ako farbu okien nevyberá tmavosivú alebo bielu, ale namiesto toho zámerne navrhuje fasádu so zlatým tónom.“
Špeciálna cena za modernú a prírodnú školu v Maďarsku
Tohtoročná špeciálna cena patrí CAN Architects za unikátny redizajn projektu „Naša škola“ v Maďarsku. Zrekonštruovaná existujúca budova školy bola rozšírená o najmodernejšie nové vzdelávacie prostredie a dokonale prepojená s okolitou prírodou. „Pokojné zaobchádzanie s existujúcou štruktúrou, premyslený, jednoduchý dizajn nových prvkov a mimoriadne presné vizuálne vedenie prostredníctvom zakriveného pohybu a umiestnenia okien charakterizujú tento veľmi sympatický projekt ako model. To dáva nádej, že aj ďalšie podobné projekty prejavia taký citlivý prístup k tomu, čo je k dispozícii,“ vysvetľuje udelenie ceny za uznanie Christoph Mörkl. Architektka Anna Moser dodáva: „Projekt je pôsobivým príkladom veľmi kompaktnej a ekonomickej rekonštrukcie, ktorá však zaujme svojou odvahou. Červená spojovacia strecha obohacuje každodenný školský život a prostredie na učenie a život detí.“
Zdroj: internorm