Cieľom diskusných klubov je prehĺbiť diskusiu o energeticky plusových štvrtiach vo verejnej sfére a hľadať inovatívne riešenia v oblasti architektúry a urbanizmu, ktoré šetria energiu, materiály a podporujú kvalitu života v mestách. Aké participačné procesy sú potrebné na to, aby sa v mestách obnovovali budovy a brownfieldy na základe udržateľných princípov?

 

V decembri sme v Košiciach v kultúrnom centre Tabačka organizovali diskusný klub „Od udržateľných budov k udržateľným mestám“. Na tomto podujatí sa stretli architekti, urbanisti, tvorcovia politík aj miestni obyvatelia, ktorí chceli preskúmať mnohostranný prístup k udržateľnosti v rozvoji miest. Keďže záujem o udržateľný život neustále rastie, toto stretnutie poslúžilo ako inšpiratívna platforma na výmenu nápadov, výziev a riešení, ktoré by mohli formovať budúcnosť Košíc.

Záznam z prezentácií si môžete pozrieť tu:

 

V úvode hlavný architekt mesta Košice Petr Kropp predstavil koncepcie, na ktorých mesto v súčasnosti pracuje, a popísal proces návrhu nového územného plánu mesta. Tri základné princípy, ktorými sa vyznačuje sú transformácia pozemkov, ktoré sú v centre mesta, adaptácia verejných priestranstiev na zmenu klímy a podpora udržateľnej mobility, napríklad siete električiek a aktívnej mobility. Hovoril aj o možnostiach využívania geotermálnej energie a princípy 15-minútového mesta, z ktorých vychádzajú.

 


Mestá sa stávajú aj perspektívnym nástrojom pre dosiahnutie cieľov týkajúcich sa klimatickej zmeny. Úspech miest bude závisieť od politík a stratégií miest a tie sa musia týkať všetkých, nezabudnúť na nikoho.

Ľubica Šimkovicová

Účastníkov a účastníčky zaujala prezentácia prípadovej štúdie z mesta Viedeň, ktoré úspešne zavádza udržateľné postupy pri výstavbe štvrte Seestadt Aspern. Prednášajúca Andrea Borská podrobne opísala stratégie participácie, ako aj samotné charakteristiky návrhu tejto štvrte, ako je hlavne dôraz na energetickú efektívnosť budov, obnoviteľné zdroje energie, integráciu udržateľných stavebných materiálov, vegetačných prvkov, podporu cyklistickej a pešej dopravy a systémov verejnej dopravy. Tieto taktiky nielenže podporujú environmentálne ciele a smerujú k tvorbe energeticky plusovej mestskej štvrte (positive energy district PED), ale vytváraním prístupnejších a obývateľnejších priestorov podporujú aj rozvoj komunity.

 

Program diskusného klubu priniesol viacero prezentácií o kvalitnej architektúre a urbanizme, ktorý aplikuje udržateľné riešenia. Svoje projekty predstavili Katarína Bergerová a Martin Hudec z AtomStudio, Michal Burák z Atrium architekti a Irakli Eristavi zo zerozero architekti. Po každej prezentácii odpovedali na otázky z publika.

 

Po prezentáciach nasledovala časť diskusií na rôzne témy. V diskusii sa tiež zdôraznila významná úloha miestnej samosprávy pri presadzovaní udržateľných iniciatív a participácie s obyvateľmi. Rozvoj mesta, ktorý smeruje k uhlíkovej neutralite musí využívať inovácie anové technológie a taktiež trasformovať systém mobility, ktorý je v súčasnosti založený prioritne na individuálnej automobilovej dopravy. Diskutujúci hovorili o tom, že pre Košice budú tieto výzvy ľahšie, pokiaľ bude mať hotový územný plán a dostatok kvalitných odborných kapacít a zdrojov na realizáciu projektov. V tomto bude kľúčová spolupráca medzi verejným a súkromným sektorom.

Ďalším ústredným bodom diskusie bola téma zapojenia komunity. Účastníci sa podelili o postrehy týkajúce sa zapojenia obyvateľov do plánovacieho procesu, čím sa zabezpečí, že ich hlas bude vypočutý, pokiaľ ide o rozvoj ich okolia. Takáto účasť nielenže zvyšuje zodpovednosť komunity, ale vedie aj k riešeniam, ktoré sú efektívnejšie a odrážajú potreby obyvateľov.

Na konci večera bol medzi účastníkmi cítiť optimizmus. Diskusie podnietili nápady na budúce projekty a spoluprácu, pričom mnohí vyjadrili túžbu preniesť rozhovory mimo klubu do konkrétnych iniciatív. Zapojenie rôznych zainteresovaných strán znamená spoločný záväzok vytvoriť udržateľnejšie, odolnejšie a obývateľnejšie mesto pre súčasné aj budúce generácie. Tieto rozhovory, ktoré kladú dôraz na spoluprácu, inovácie a aktívnu účasť, sú len začiatkom toho, čo by mohlo byť pre mestskú krajinu Košíc cestou transformácie.


Ďakujeme za spoluprácu s mestu Košice, Útvaru hlavného architekta, organizácii Spolka a Plán pre Košice.

Podujatie organizujeme s podporou Deutsche Bundesstiftung Umwelt, DBU.

Podujatie podporila Únia miest Slovenska. Finančný partner je VÚB Banka, Intesa Sanpaolo Group