Tu nájdete voľne stiahnuteľné materiály relevantné pre udržateľnú a energeticky úspornú architektúru – brožúry, knihy, programy… Pripomíname, že hoci ide o voľne dostupné materiály, týka sa ich ochrana autorských práv.
Energeticky plusové mestské štvrte / Positive Energy Districts
V spolupráci s partnermi projektu Energeticky plusové mestské štvrte: princípy rozvoja a obnovy sme vydali novú dvojjazyčnú publikáciu. Učebný text predstavuje inšpiratívny nástroj na získanie komplexného prehľadu o problematike energeticky plusových mestských štvrtí, známych aj pod skratkou PED (Positive Energy Districts). Tento koncept predstavuje nový smer v tvorbe a strategickom plánovaní zón, štvrtí a mesta, kde produkcia energie prevažuje nad jej spotrebou. Pre architektov a urbanistov to znamená zmenu paradigmy v prístupe k navrhovaniu mestského prostredia. Autormi jednotlivých kapitol sú odborníci Inštitút pre pasívne domy, Ing. Ľubica Šimkovicová, Arch. DI Andrea Borská, Ing. Vladimír Šimkovic; Simon Schneider, MSc. z FH Technikum Wien a Arch. DI Ursula Schneider z POS Architekten.
Odolné sídliská. Hĺbková obnova je smart riešenie pre bytové domy.
Nový európsky Bauhaus
V tejto brožúre prinášame najzaujímavejšie stavby, ktoré sú výnimočné nielen svojou architektúrou, ale aj najmodernejšími technickými riešeniami, technológiami a inovatívnosťou. V apríli 2022 sme zorganizovali trojdňovú prehliadku vhodných príkladov dobrej praxe u našich susedov v Rakúsku. Navštívili sme udržateľnú mestskú štvrť, bytové domy, administratívne budovy, inšpiratívne školy a internáty. Spoznali sme rôzne koncepty budov, novostavby aj rekonštrukcie a zaujímali nás použité prírodné materiály, obnoviteľné zdroje energie, energetický koncept budov a aké boli východiská pri navrhovaní.
Udržateľné mestské štvrte
Mestá vznikajú už tisícročia. Sú to miesta, kde žijeme, pracujeme, relaxujeme, kde sa stretávame
a nadväzujeme kontakty, vymieňame si názory a skúsenosti, budujeme svoju budúcnosť pre nás a naše deti.
Dnes stojíme pred veľkou výzvou, hľadáme nové spôsoby a cesty, aby sme z našich miest vytvorili udržateľné, bezpečné a živé centrá ľudskej aktivity. V rámci projektu ERASMUS Pripravili sme pre vás brožúru o udržateľných mestských štvrtiach.
Pasívne domy. Vyššia kvalita bývania pre všetkých.
Pripravili sme pre vás novú brožúru, dozviete sa viac o tom, čo je to pasívny dom, spoznáte základné princípy návrhu a výstavby, konštrukčné systémy a technológie. V brožúre popisujeme taktiež princípy, ktoré sa používajú pri obnove budov do pasívneho štandardu, prírode blízke riešenia a dozviete sa odpovede na často kladené otázky. Všetko je sprevádzané fotografiami architektonicky kvalitných slovenských a českých realizácií od členov Inštitútu pre pasívne domy a Centra pasivního domu. S podporou: Európska únia ERASMUS+
Transformácia stavebného sektoru Slovenska na uhlíkovo-neutrálny
Analýza vznikla v rámci medzinárodného projektu ClimArchiNet, 7 expertiek a expertov z oblasti stavebníctva identifikovalo problémy, bariéry a navrhli odporúčania a konktrétne kroky tak, aby stavebný sektor výraznou mierou prispel k cieľu dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050. Zámerom analýzy je sumarizovať problémy a priniesť príklady najlepšej praxe zo zahraničia, skúsenosti zo SR a odporúčania v oblasti udržateľnej výstavby pre štátnu správu a samosprávu a mimovládne organizácie, ktorej sa tejto problematike venujú.
Anglická jazyková verzia / English version: ClimArchiNet – Expert analysis
Katalóg vybraných adaptačno-mitigačných opatrení pre urbanizované územie
Publikáciu vypracoval tím odborníkov v rámci medzinárodného projektu DELIVER – DEveloping resilient, low-carbon and more LIVablE urban Residential area (DELIVER: Sídliská ako živé miesta odolné voči zmene klímy), ktorý sa zameriava na zladenie aktivít smerujúcich k zmierňovaniu klimatickej zmeny (mitigácia) s prispôsobovaním sa jej dopadom (adaptácia) a podporou biodiverzity v urbanizovanom území.
Výstupy zo starších grantových projektov:
- Brožúra EuroPhit (pdf, anglicky) je výstupom rovnomenného projektu, ktorý sa venuje téme rekonštrukcie do pasívneho štandardu systémom „krok za krokom“. Ďalšie dokumenty nájdete na stránkach projektu.
- Brožúra MaTriD (pdf, slovensky) je venovaná procesu integrovaného navrhovania. Na stránkach projektu nájdete aj ďalšie výstupy.
- Príručka CESBA (pdf, slovensky) je výstupom projektu hľadajúceho spoločný európsky nástroj na posudzovanie udržateľnosti budov, k dispozícii je aj samotný výpočtový nástroj (xls, slovensky) s katalógom kritérií a brožúra projektu (pdf, slovensky).
Postupne tu zverejníme aj ťažiskové výstupy zo starších projektov…
Dokumenty, na ktorých sme sa podieľali:
- Rukoväť udržateľnej architektúry (pdf, slovensky) – manuál stavania ohľaduplného k prostrediu vydala Slovenská komora architektov.
- Obnova obytných budov (pdf, slovensky) – príručka, ako postupovať pri obnove v súlade s požiadavkami udržateľnosti (výstup projektu EpoUrban, ktorý vydaol hl.mesto SR Bratislava).
- Materiály pre pasívne domy (pdf, slovensky) – túto brožúru pripravil iEPD v spolupráci so združením ArTUR.
Postupne tu zverejníme aj ďalšie relevantné dokumenty…
Voľne stiahnuteľný softvér:
- PHVP (Passivhaus Vorprojektierungs Paket) – veľmi zjednodušená bezplatná verzia programu PHPP, použiteľná na posúdenie prvých škíc.
- MCHD (Multicomfort House Designer) – program od spoločnosti ISOVER na orientačné posúdenie energetickej hospodárnosti budov.
- CESBA pre študentov a „full“, nástroj na posudzovanie udržateľnosti (dokumentácia viď vyššie).
- THERM – posudzovanie 2d tepelných mostov (školenie pripravujeme).
- Demoverzia designPH – pluginu 3d modelára SketchUp pre posudzovanie energetickej náročnosti už v raných fázach návrhu (staršia a časovo obmedzená).
Postupne tu zverejníme aj ďalšie relevantné programy…
Ďalšie dokumenty:
- Desatoro pasívneho domu – dotazník, pomocou ktorého ľahko zistíte, či má projekt Vášho domu predpoklady splniť pasívny štandard.
- Memorandum o spolupráci medzi ÚEEA FA STU, iEPD, SKGBC, nZEB a ArTUR.
-
Kritériá pre certifikáciu pasívneho domu – dokument podrobne opisujúci postupy a dokumenty potrebné k certifikácii objektu.