Tu nájdete voľne stiahnuteľné materiály relevantné pre udržateľnú a energeticky úspornú architektúru – brožúry, knihy, programy…  Pripomíname, že hoci ide o voľne dostupné materiály, týka sa ich ochrana autorských práv.


Energeticky plusové mestské štvrte / Positive Energy Districts

V spolupráci s partnermi projektu Energeticky plusové mestské štvrte: princípy rozvoja a obnovy sme vydali novú dvojjazyčnú publikáciu. Učebný text predstavuje inšpiratívny nástroj na získanie komplexného prehľadu o problematike energeticky plusových mestských štvrtí, známych aj pod skratkou PED (Positive Energy Districts). Tento koncept predstavuje nový smer v tvorbe a strategickom plánovaní zón, štvrtí a mesta, kde produkcia energie prevažuje nad jej spotrebou. Pre architektov a urbanistov to znamená zmenu paradigmy v prístupe k navrhovaniu mestského prostredia. Autormi jednotlivých kapitol sú odborníci Inštitút pre pasívne domy, Ing. Ľubica Šimkovicová, Arch. DI Andrea Borská, Ing. Vladimír Šimkovic; Simon Schneider, MSc. z FH Technikum Wien a Arch. DI Ursula Schneider z POS Architekten.


Odolné sídliská. Hĺbková obnova je smart riešenie pre bytové domy.

V rámci projektu DELIVER: Sídliská ako živé miesta odolné voči zmene klímy alebo (DEveloping resilient, low-carbon and more LIVablE urban Residential area) sme pripravili ďalšiu užitočnú publikáciu. Hoci je  väčšina bytových domov obnovená, stále predstavuje veľký potenciál úspor energie, pretože súčasný rozsah obnovy pokrýva najmä nevyhnutné opravy budov, ktorých cieľom je odstránenie systémových porúch. V tejto brožúre sme sa zaoberali detailnejšie fondom bytových domov v Karlovej Vsi, Bratislava. Publikácia je dostupná aj v anglickom jazyku. Resilient districts – English version avaliable here.

Nový európsky Bauhaus

V tejto brožúre prinášame najzaujímavejšie stavby, ktoré sú výnimočné nielen svojou architektúrou, ale aj najmodernejšími technickými riešeniami, technológiami a inovatívnosťou. V apríli 2022 sme zorganizovali trojdňovú prehliadku vhodných príkladov dobrej praxe u našich susedov v Rakúsku. Navštívili sme udržateľnú mestskú štvrť, bytové domy, administratívne budovy, inšpiratívne školy a internáty. Spoznali sme rôzne koncepty budov, novostavby aj rekonštrukcie a zaujímali nás použité prírodné materiály, obnoviteľné zdroje energie, energetický koncept budov a aké boli východiská pri navrhovaní.


Udržateľné mestské štvrte

Mestá vznikajú už tisícročia. Sú to miesta, kde žijeme, pracujeme, relaxujeme, kde sa stretávame
a nadväzujeme kontakty, vymieňame si názory a skúsenosti, budujeme svoju budúcnosť pre nás a naše deti.
Dnes stojíme pred veľkou výzvou, hľadáme nové spôsoby a cesty, aby sme z našich miest vytvorili udržateľné, bezpečné a živé centrá ľudskej aktivity. V rámci projektu ERASMUS Pripravili sme pre vás brožúru o udržateľných mestských štvrtiach.

 


Pasívne domy. Vyššia kvalita bývania pre všetkých.

Pripravili sme pre vás novú brožúru, dozviete sa viac o tom, čo je to pasívny dom, spoznáte základné princípy návrhu a výstavby, konštrukčné systémy a technológie. V brožúre popisujeme taktiež princípy, ktoré sa používajú pri obnove budov do pasívneho štandardu, prírode blízke riešenia a dozviete sa odpovede na často kladené otázky. Všetko je sprevádzané fotografiami architektonicky kvalitných slovenských a českých realizácií od členov Inštitútu pre pasívne domy a Centra pasivního domu. S podporou: Európska únia ERASMUS+


Transformácia stavebného sektoru Slovenska na uhlíkovo-neutrálny

Analýza vznikla v rámci medzinárodného projektu ClimArchiNet, 7 expertiek a expertov z oblasti stavebníctva identifikovalo problémy, bariéry a navrhli odporúčania a konktrétne kroky tak, aby stavebný sektor výraznou mierou prispel k cieľu dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050. Zámerom analýzy je sumarizovať problémy a priniesť príklady najlepšej praxe zo zahraničia, skúsenosti zo SR a odporúčania v oblasti udržateľnej výstavby pre štátnu správu a samosprávu a mimovládne organizácie, ktorej sa tejto problematike venujú. 

Anglická jazyková verzia / English version: ClimArchiNet – Expert analysis 


Katalóg vybraných adaptačno-mitigačných opatrení pre urbanizované územie

Publikáciu vypracoval tím odborníkov v rámci medzinárodného projektu DELIVER – DEveloping resilient, low-carbon and more LIVablE urban Residential area (DELIVER: Sídliská ako živé miesta odolné voči zmene klímy), ktorý sa zameriava na zladenie aktivít smerujúcich k zmierňovaniu klimatickej zmeny (mitigácia) s prispôsobovaním sa jej dopadom (adaptácia) a podporou biodiverzity v urbanizovanom území.


Výstupy zo starších grantových projektov:

Postupne tu zverejníme aj ťažiskové výstupy zo starších projektov…


Dokumenty, na ktorých sme sa podieľali:

Postupne tu zverejníme aj ďalšie relevantné dokumenty…


Voľne stiahnuteľný softvér:

Postupne tu zverejníme aj ďalšie relevantné programy…


Ďalšie dokumenty: