Do tohto formátu sme šli po prvý raz. Po dvanástich rokoch sme si povedali, že zmena je nevyhnutná. Už sme nechceli len prezentovať vhodné príklady pasívnych, či nulových budov, menej či viac vydarené realizácie, s dobrým úmyslom ukázať „ako na to“. Na to chodili stále tí istí, naši verní, ktorých nebolo treba presviedčať. Proste, netriafali sme sa. Na naše semináre stále chodilo a chodí 70% technikov a 30% architektov. Nechceme, aby súčasný trend ostal v rovine staviteľstva. Chceme, aby sa na Slovensku robila skvelá architektúra, ktorá inšpiruje a má minimálny dopad na životné prostredie. S touto misiou sme do toho šli.

Na to, že sa podujatie konalo v Piešťanoch, tam bola pomerne dobrá účasť. Zišlo sa nás cca 120 architektov a milovníkov architektúry. Atmosféra príjemná, priestor Elektrárne na tento účel vynikajúci a veríme, že výber rečníkov nikoho nesklamal.

Podujatie moderovali Ľuba Šimkovicová a Palo Pokorný.

Škála úvah nad súčasným trendom v architektúre: stručné zhrnutie, prečo sa požiadavky na budovy menia od Jany Bendžalovej; príbehy budov a zamyslenia nad súčasným vývojom od profesora Pavla Paňáka; ukážky remeselnej zručnosti s presahom až do umeleckého kumštu v prezentáciách skvelého architekta Stuarta Blowera z londýnskeho MAKE architects, spolu s realizáciami, nad niektorými sa nedalo inak len povzdychnúť … čo trápi developerov od architekta Martina Stohla; krása slovinskej súčasnej architektúry od Vida Kurinčiča z Arhitektura Krušec. Sviežim dojmom zapôsobil formát Prekáračky, popoludní sa stretli na pódiu dvojice architektov Števo Polakovič a Dalibor Borák, Ľubo Závodný a Aleš Brotánek. Odprezentovali svoj prístup k tvorbe a v jemnom štýle sa poprekárali, čo-kto a ako robí. Divákom by nebolo bývalo vadilo, keby to iskrilo ešte viac, no i tak sa Prekáračky stretli s dobrou odozvou.
Snáď sme sa konečne trafili, prišli architekti, ktorí tému budov s takmer nulovou potrebou, jemne povedané, obchádzali, a to sme chceli.

Konferencia pre tých, ktorí majú chuť o veciach diskutovať, ale aj pre tých, ktorí sú ochotní počúvať. Diskusia o architektúre, jej súčasnej a budúcej podobe. Viac informácií na stránke 2017.iepd.sk

TERMÍN: 22.11.2017
MIESTO: Elektrárňa Piešťany


REGISTRÁCIA JE UKONČENÁ: 2017.IEPD.SK


 


Organizátori a podpora projektu: