Pokiaľ sa váš dom každé leto prehrieva, mali by ste sa začať zamýšľať nad doizolovaním strechy. Zmeniť mikroklímu v interiéri vášho domu pomôže vegetačná strecha. Zelené strechy  môžu výrazne prispieť k ochladeniu domu.

ZELENÁ STRECHA OCHLADZUJE DOM A OKOLIE
Prehrievanie v lete a úniky tepla v zime bývajú častým problémom predovšetkým starších domov. Práve letné horúčavy môžu byť v interiéri domu naozaj nepríjemné. S vegetačnou strechou je však možné dosiahnuť príjemnej mikroklímy v celom dome, pretože v podstate znižuje teplotné výkyvy obytných priestorov pod strechou v letných, ale aj v zimných mesiacoch. Výhody zelených striech nepociťujeme len v dome. Vegetačné, alebo zelené strechy, majú niekoľko praktických výhod a vlastností. Rovnako ako parky menia mikroklímu vo svojom okolí, tieto strechy znižujú v mestách prašnosť, produkujú kyslík a zadržujú dažďovou vodu. 

ZELENÁ STRECHA ZNIŽUJE HLUČNOSŤ
Ak sa rozhodnete pre takú strešnú záhradu, môžete si dopriať kľudný odpočinok bez ruchu veľkomesta, pretože zelené strechy dokážu pohlcovať zvuk z vonkajšieho prostredia. Zlepšenie vzduchovej nepriezvučnosti oproti streche bez ozelenenia je 6 dB, čo je už veľmi vysoká hodnota. Napríklad rozdiel 10 dB vníma človek ako zvuk s polovičnou hlasitosťou. K odhlučneniu pri zelenej streche prispieva výraznou mierou substrát, avšak každá strecha unesie len rôzne hrubé vrstvy. Pri vegetačných strechách založených na ľahkej strešnej konštrukcii je takmer nemožné zabezpečiť hrubú vrstvu substrátu. Pre tieto prípady odporúčame skladby vegetačných striech s hydrofilnou minerálnou vlnou. Ta totiž pôsobí nielen ako tepelná izolácia, ale plní zároveň aj akustickú funkciu.

ÚSPORA VODY SO ZELENOU STRECHOU JE ZAISTENÁ
Odtok dažďovej vody z bežnej betónovej strechy s hydroizoláciou sa pohybuje medzi 95–100 %, zelená strecha dokáže toto množstvo znížiť v priemere na 50 %. Existujú ale i typy zelených striech, ktoré vedia odtok vody znížiť iba na 5 %. V mestách táto zbytočne odtekajúca voda značne zaťažuje kanalizačný systém. Nie len, že je potrebné túto vodu odvádzať, ale musí sa aj čistiť. Tento cyklus je však zbytočný, pretože dažďovú vodu môžeme využiť v dome na splachovanie, údržbu, upratovanie a zalievanie. Konštrukcie strechy sa vždy navrhujú na maximálny stav zadržanej vody v skladbe strechy, preto obava o statiku konštrukcie nie je na mieste.

Viac sa dočítate na:
https://www.isover.sk/aktuality/aktualizovali-sme-brozuru-vegetacne-zelene-strechy