Je to neodvratné a bije sa na poplach! Klimatológovia nehovoria už len v kuloároch o klimatických zmenách, ale nahlas o klimatickej kríze. Zvyšuje sa koncentrácia skleníkových plynov v atmosfére, roztápajú sa ľadovce, naša planéta sa otepľuje. Naliehavosť sa zvyšuje s dramatickou rýchlosťou. A za všetkým je človek. Neveriacich je čoraz menej, áno, ľudská činnosť priamo súvisí s negatívnym vývojom na planéte. Odborníci tvrdia, že ľudstvo čaká jedna z najväčších výziev počas jeho existencie. Samozrejme, naplno zasiahne aj stavebníctvo, ktoré už niekoľko rokov prechádza veľkou premenou smerom k ekologickej a udržateľnej výstavbe a prevádzke. Trend je jednoznačný – budúcnosť je zelená! Aj prostredníctvom vegetačných striech.


Vegetačné strechy

Moderné budovy priniesli do miest neželaný jav – tzv. tepelný ostrov. Fenomén, ktorý mení jadra miest na neobývateľné priestory. Spôsobuje to aj rapídny úbytok zelených plôch, ktoré vďaka odparovaniu vody prirodzene ochladzujú svoje okolie. Ako sa tomuto negatívnemu trendu brániť? Jednou zo správnych odpovedí je vegetačná strecha.

Každý si asi pod vegetačnou strechou predstaví čosi iné, pre mňa je to dobrý priestor na gril party s výhľadom na mesto, miesto na uplatnenie mojich záhradkárskych ambícií, či útočisko pre hmyz a ostatnej otravnej fauny pred civilizáciou a jej chemickými postrekmi. Pohľad mesta je však trochu iný. Ide o navrátenú zelenú plochu, ktorá v sebe zadržuje vodu a následným výparom ju vracia do malého kolobehu vody. Čo to znamená? Uzavretý cyklus, pri ktorom sa vyparená voda vracia naspäť do svojej zdrojovej krajiny formou zrážok alebo inými podobami. Aj keď sa hovorí malý kolobeh vody, práve tento má na svedomí väčšinu zrážok dopadajúcich na krajinu. Masívnou urbanizáciou a odvodom vody z krajiny klesá aj množstvo vyparenej vody a logicky je jej menej aj v spomenutom kolobehu. Dôsledkom je menej zrážok a narušenie tepelného a vodného režimu krajiny. Samozrejme, už to nie je len problém miest, ale čoraz viac aj vidieckych oblastí.

Hydrofilné izolácie

Problematika vegetačných striech je zdanlivo vyriešená – vegetačné strechy znižujú odtok vody do kanalizácie, zadržiavajú vodu a následne ju vyparovaním vracajú do malého kolobehu. Aké jednoduché. Ale to nie je celá pravda.

Návrat vody do malého kolobehu je možný, pokiaľ vrstvy vegetačnej strechy vodu obsahujú. A s tým sa spájajú dva protichodné parametre vegetačnej strechy – hydroakumulácia a drenážna schopnosť. Do vyváženia týchto parametrov vstupuje zaťaženie od vrstiev. Dalo by sa povedať, že najlepšie riešenie je také, ktoré zadrží najviac vody, dostatočne ju odvádza a pritom má nízku hmotnosť.

Medzi osvedčené riešenia patrí aj jedinečná hydrofilná minerálna izolácia z čadičových vláken od spoločnosti ISOVER. V ponuke sú 2 typy ISOVER INTENSE a ISOVER FLORA. Hydrofilná vata v tomto prípade neplní tepelnoizolačnú funkciu hoci tepelnoizolačné vlastnosti strechy môže zlepšiť. Aj v nasiaknutom stave má priemerné vlastnosti tepelnoizolačných materiálov. V skladbe strechy plní najmä akumulačnú funkciu (dokáže pojať 90% objemu vody) a čiastočne nahrádza substrát. V porovnaní so substrátom má menšiu hmotnosť – nezaťažuje konštrukcie, čo je výhoda predovšetkým pri rekonštrukciách, Je s ňou jednoduchšia manipulácia, pričom v krajnom prípade, aj osobným výťahom ju viem dostať na požadované miesto – najčastejšie strechu, rýchlo a vo veľkom objeme.


ISOVER ponúka riešenie rôznych skladieb vegetačnej strechy.

Pri rekonštrukcii (https://www.isover.sk/skladba-strechy-s-extenzivnou-zelenou-rekonstrukcie)

S polointenzívnou zeleňou (https://www.isover.sk/skladba-zelenej-strechy-s-polointenzivnou-zelenou)

S intenzívnou zeleňou (https://www.isover.sk/skladba-strechy-s-intenzivnou-zelenou)


Príklad Zeleného átria v Trnave

Úspešnosť tohto konceptu potvrdil aj bytový projekt Zelené Átrium v Trnave, ktorý si svoju funkciu plní aj po piatich rokoch od svojho vzniku. Len pripomíman, že Zelené átrium je prvý pasívny bytový dom na Slovensku, ktorého výstavba je odpoveďou na klimatické zmeny.

Obytný dom je ideálnym príkladom udržateľnej architektúry, zelená stavba, ktorá je šetrná k životnému prostrediu doslova od A po Zet. „Bytový dom sme postavili na troskách bývalých polygrafických závodov. Zrecyklovali pozemok, veľkú časť stavebných materiálov a navyše sme postavili budovu, ktorá má minimálnu spotrebu energií,“ vymenúva architekt Miroslav Marko. Skúška, ktorou bytový dom prešiel počas horúčav, je len jedným z dôkazov, že takáto výstavba má zmysel v každom ohľade, pretože okrem ekologickej výstavby ponúka alternatívu pohodlia pri minimálnych energetických nárokoch. Súčasťou domu je aj vegetačná strecha, ktorá je upravená na potreby komunitného života svojich obyvateľov.

Pohľad na vegetačnú strechu trochu inak.

  • Redukcia tepelného ostrova

Teplota v centre miest je vďaka tomuto javu vyššia o 1 – 3°C oproti okolitej krajine, večer aj o 10°C. Odparenie 1 litra vody predstavuje ekvivalent cca 0,7 kWh energie potrebnej na prevádzku chladiaceho zariadenia. Na 1 mm zrážok zadržaných na 100 m2 vegetačnej strechy môže odpovedať úspore 70 kWh energie potrebnej na chladenie v letných horúčavách. Teplota v miestnostiach pod strechou v lete nepresahuje 26 – 28°C.

  • Lokálne zlepšenie životného prostredia

Oproti lesnému ekosystému je v mestách 10x vyššia koncentrácia S02, 20x vyššia koncentrácia CO2 a 30x vyššia koncentrácia CO a prachu. Zeleň na strechách pomáha výrazne redukovať znečistenie vzduchu mestského prostredia.

  • Zlepšená mikroklíma v budove

Hydrofilná minerálna vlna si zachováva dobré izolačné vlastnosti aj v nasiaknutom stave. Do tepelnej bilancie strechy prispieva aj v takom stave 5x viac ako substrát, preto je vhodné s ňou počítať v skladbe strechy aj tepelnotechnickom výpočte.

  • Lepšie hospodárenie s vodou

Odtok dažďovej vody z bežnej betónovej strechy s hydroizoláciou je 95 – 100%, pri zelenej streche je toto množstvo v priemere polovičné. Existujú typy zelených striech, ktoré redukujú odtok aj na 5%.

  • Zvýšená schopnosť tlmiť zvuk

Vegetačné súvrstvie strechy dokáže pohlcovať zvuk. Rozdiel 10dB vníma človek ako zvuk polovičnej hlasitosti. Zlepšenie vzduchovej nepriezvučnosti oproti streche bez ozelenenia je 6 dB

Realizácia

Pozrite si diel seriálu Izolační inšpektori ISOVER o vegetačných strechách. Ďalšie informácie nájdete v  katalógu ISOVER – Vegetačné strechy a montážnom video návode

Možno vás zaujme aj krátke video z realizácie extenzívnej vegetačnej strechy:

Zdroj: ISOVER